Květena České republiky

Květena ČR je v české literatuře svým celkovým pojetím a hloubkou zpracování nejpodrobnější flórou našeho státního území. Jako jedna ze základních středoevropských flór je důležitým zdrojem informací i pro botaniky z ostatních zemí. Je určena výzkumným pracovníkům teoretických i aplikovaných oborů botaniky a dalších biologických odvětví, odborníkům v otázkách životního prostředí a ochrany přírody, odborným pracovníkům v zemědělské a lesnické praxi, učitelům biologie na školách všech stupňů i studentům, jakož i ostatním zájemcům o flóru z řad široké veřejnosti. Devítidílné kompendium je dílem rozsáhlého kolektivu složeného z nejlepších fytotaxonomů z České republiky, podílelo se na něm přes 50 autorů z mnoha institucí, zejména z Botanického ústavu AV ČR, Přírodovědecké fakulty UK , Přírodovědecké fakulty MU, Národního muzea, Pedagogické fakulty UJEP, Lesnické a dřevařské fakulty MZLU, Moravského zemského muzea, Severočeského muzea a Agronomické fakulty ČZU.

Koordinujícím pracovištěm byl Botanický ústav AV ČR Průhonice, dílo bylo vydáno v Nakladatelství Academia

 

Přehled čeledí


KVĚTENA ČR, díl 1 (1988, 2. vydání 1997)

Editoři Slavomil Hejný a Bohumil Slavík
K tisku připravili Jindřich Chrtek, Pavel Tomšovic a Miloslav Kovanda

První díl obsahuje část všeobecnou (stručná historie floristicko-fytogeografického výzkumu, neživá příroda ve vztahu k flóře a vegetaci, vegetační a fytogeografická charakteristika květeny ČR, přehled vyšších vegetačních jednotek, regionálně fytogeografické členění ČR, pojetí základních taxonomických kategorií, zásady zpracování českého jmenosloví, obsáhlý terminologický slovník, přehled základní literatury) a část speciální – kapraďorosty, nahosemenné a 16 čeledí dvouděložných krytosemenných rostlin, z významnějších např. leknínovité (Nymphaeaceae), čemeřicovité (Helleboraceae), pryskyřníkovité (Ranunculaceae), makovité (Papaveraceae) a jilmovité (Ulmaceae). 557 str. – 113 obr. tab. – 52 map – 32 str. kříd. příl. – 2 obr. – 1 mapa v příloze, u 2. vydání na předsádce – česky; anglicky souhrn – váz. s přebalem 390 Kč.


KVĚTENA ČR, díl 2 (1990, 2. vydání 2003)

Editoři Slavomil Hejný a Bohumil Slavík
K tisku připravili Lubomír Hrouda a Vladimír Skalický

Druhý díl zahrnuje 29 čeledí dvouděložných rostlin, z významnějších např. bukovité (Fagaceae), břízovité (Betulaceae), hvozdíkovité (Caryophyllaceae), merlíkovité (Chenopodiaceae), rdesnovité (Polygonaceae), violkovité (Violaceae), dýňovité (Cucurbitaceae) a vrbovité (Salicaceae). 540 str. – 119 obr. tab. – 1 obr. – 1 mapa na předsádce – česky; úvodní kapitoly anglicky – váz. s přebalem 390 Kč. é (Papaveraceae) a jilmovité (Ulmaceae). 557 str. – 113 obr. tab. – 52 map – 32 str. kříd. příl. – 2 obr. – 1 mapa v příloze, u 2. vydání na předsádce – česky; anglicky souhrn – váz. s přebalem 390 Kč.


KVĚTENA ČR, díl 3 (1992, 2. vydání 2003)

Editoři Slavomil Hejný a Bohumil Slavík
K tisku připravili Jan Kirschner a Bohdan Křísa

Třetí díl obsahuje 17 čeledí dvouděložných rostlin, z významnějších např. brukvovité (Brassicaceae), prvosenkovité (Primulaceae), slézovité (Malvaceae), pryšcovité (Euphorbiaceae), lomikamenovité (Saxifragaceae), mandloňovité (Amygdalaceae) a jabloňovité (Malaceae). 542 str. – 114 obr. tab. – 1 obr. – 1 mapa na předsádce – česky; úvodní kapitoly anglicky – váz. s přebalem 390 Kč.


KVĚTENA ČR, díl 4 (1995)

Editor Bohumil Slavík
K tisku připravili Miroslav Smejkal, Marie Dvořáková a Vít Grulich

Čtvrtý díl obsahuje tři čeledi – růžovité (Rosaceae), sapanovité (Caesalpiniaceae) a bobovité (Fabaceae). Podrobně jsou zpracovány i taxonomicky obtížné rody, jako ostružiník (Rubus), kontryhel (Alchemilla), mochna (Potentilla), růže (Rosa) a další. Nově je v úvodu zařazena kapitola o fytogeografických rysech zpracovávaných čeledí. 529 str. – 109 obr. tab. – 33 map – 1 obr. – 1 mapa na předsádce – česky; úvodní kapitoly anglicky – váz. s přebalem 390 Kč.


KVĚTENA ČR, díl 5 (1997)

Editor Bohumil Slavík
K tisku připravili Jindřich Chrtek jun. a Pavel Tomšovic

Pátý díl obsahuje 38 čeledí cévnatých rostlin, z významnějších rosnatkovité (Droseraceae), pupalkovité (Onagraceae), javorovité (Aceraceae), kakostovité (Geraniaceae), netýkavkovité (Balsaminaceae), miříkovité (Apiaceae), řešetlákovité (Rhamnaceae), zimolezovité (Caprifoliaceae), kozlíkovité (Valerianaceae) a štětkovité (Dipsacaeae). Připojena je též kapitola s fytogeografickou charakteristikou zpracovaných čeledí. 560 str. – 126 obr. tab. – 38 map – 1 obr. – 1 mapa na předsádce – česky; úvodní kapitoly anglicky – váz. s přebalem 360 Kč.


KVĚTENA ČR, díl 6 (2000)

Editor Bohumil Slavík
K tisku připravili Jindřich Chrtek jun. a Jitka Štěpánková

Šestý díl obsahuje 23 čeledí cévnatých rostlin, z významnějších mořenovité (Rubiaceae), brutnákovité (Boraginaceae), lilkovité (Solanaceae), krtičníkovité (Scrophulariaceae), hluchavkovité (Lamiaceae) a zvonkovité (Campanulaceae). Připojena je též kapitola s fytogeografickou charakteristikou zpracovaných čeledí. 770 str. – 129 obr. tab. – 60 map – 1 obr. – 1 mapa na předsádce – česky; úvodní kapitoly anglicky – váz. s přebalem 390 Kč.


KVĚTENA ČR, díl 7 (2004)

Editoři: Bohumil Slavík a Jitka Štěpánková
K tisku připravili: Jan Štěpánek a Jitka Štěpánková

Sedmý svazek zahrnuje poslední řád dvouděložných rostlin hvězdnicotvaré (Asterales) se 3 čeleděmi: hvězdnicovité – Asteraceae (vyjma rodu Taraxacum), ambróziovité – Ambrosiaceae, čekankovité – Cichoriaceae, celkem s 96 rody a 402 druhy zpracovanými podrobně, a mnoha dalšími, zpracovanými poznámkovou formou. 767 stran publikace zahrnuje i 128 celostránkových obrazových tabulí a 53 map rozšíření vybraných druhů. Úvodní kapitoly anglicky – váz. s přebalem 490 Kč.


KVĚTENA ČR, díl 8 (2010)

Hlavní editor: Jitka Štěpánková
Editoři svazku: Jindřich Chrtek ml., Zdeněk Kaplan a Jitka Štěpánková

Osmý svazek zahrnuje jeden rod dvouděložných rostlin – pampelišku (Taracaxum) z čeledi čekankovitých (Cichoriaceae) se 179 druhy zpracovanými podrobně a dalšími, zpracovanými poznámkovou formou. Dále obsahuje klíč k určení všech čeledí jednoděložných rostlin, z nichž je zde zpracováno 27 (Acoraceae – Amaryllidaceae) se 75 rody a 199 číslovanými druhy, a mnoha dalšími, uvedenými v Poznámkách. Z rozsáhlejších čeledí jsou zastoupeny např. Potamogetonaceae, Liliaceae, Orchidaceae, Iridaceae, Convallariaceae a Hyacinthaceae. 712 stran textu je doplněno 104 celostránkovými obrazovými tabulemi. Úvodní kapitoly anglicky – váz. s přebalem 550 Kč


KVĚTENA ČR, díl 9 (2024)

Hlavní editor: Jitka Štěpánková
Editoři svazku: Jitka Štěpánková, Jindřich Chrtek ml. a Zdeněk Kaplan

Devátý svazek zahrnuje 7 čeledí jednoděložných rostlin s 91 rody a 397 druhy zpracovanými podrobně a dalšími, zpracovanými poznámkovou formou. Nejobsáhlejší jsou čeledě Cyperaceae a Poaceae. Z taxonomicky významných zpracování řady kritických rodů zasluhuje pozornost zejména rod Carex. Zpracování tohoto druhově nejobsáhlejšího rodu 9. svazku přináší řadu taxonomicko-nomenklatorických novinek a představuje tak významnou monografickou studii nejen pro území České republiky. Významné je i zpracování čeledi Poaceae, která je jednou z ekonomicky a hospodářsky nejvýznamnější čeledí světa. Obilniny, zejména zástupci rodů Avena, Hordeum, Panicum, Secale, Triticum nebo Zea se řadí mezi nejdůležitější potravinové zdroje lidstva. 830 str., 120 tab., 1 obr., 1 mapa na předsádce