Podzim je tady!
Tak podzim už začal! Stromová kapradina, lotos, kávovník a další rostliny z exotické části botanické zahrady v Třeboni byly přestěhovány do skleníku – to je pro nás botaniky, jako když odletí vlaštovky! Jak se vůbec liší naše domácí rostliny od těchto citlivých exotů? Jsou odolnější? Většinou ne, ale nezkoušejí zimu přežít zelené, kromě několika výjimek ztratí listy (opadavé dřeviny) nebo celé nadzemní prýty (byliny) a čekají na jaro v dormantním stavu – můžeme říct, že zimu prospí jako medvěd brtník. Byliny se schovávají pod zemí nebo při zemi chráněné starými listy a sněhem, stromy obalí ty nejcitlivější části, pupeny, ze kterých vyrostou příští rok nové olistěné větvičky, speciálními šupinami.
Byliny i dřeviny pak na jaře vyraší z pupenů. Ale zatímco ochrana a obsah pupenů u dřevin jsou známy, protože se vyskytují snadno dosažitelné nad zemí, pupeny bylin moc známy nejsou. O jejich přípravě na jaro, hloubce uložení, velikosti a ochraně šupinami jsme toho dosud věděli jen málo, i když to může být klíčové pro jejich přezimování nebo pro jejich reakci na extrémní výkyvy počasí, se kterými se setkáváme čím dál častěji.
Renáta Schnablová z oddělení populační ekologie se specializuje na výzkum růstových vrcholů a jejich vlastností a s kolektivem spolupracovníků zkoumala, jak jsou pupeny bylin chráněny v zimě a jak se připravují jaro. Na 379 bylinných druzích naší flóry popsali variabilitu vlastností přezimujících pupenů. Zjistili, že se u rostlin vyskytuje celá škála možností od několika velkých pupenů krytých specializovanými šupinami a uložených hluboko v půdě, s prýty předpřipravenými pro jarní růst, po malé a hojné pupeny, které jsou nechráněné a přezimují při povrchu půdy.
Tato zjištění jsou důležitá pro pochopení fenologických změn našich rostlin tváří v tvář měnícímu se klimatu s čím dál teplejšími zimami.
Různé typy pupenů u bylin připravené na přezimování. Foto R. Schnablová
Schnablová R, Bartušková A, Horčičková E, Šmarda P, Klimešová J, Herben T. 2024. Diversity and functional differentiation of renewal buds in temperate herbaceous plants. New Phytologist 244, 292 – 306.
https://doi.org/10.1111/nph.20042
Kontaktní osoba Renáta Schnablová (renata.schnablova@ibot.cas.cz)
Pro blog Botanického ústavu napsala Jitka Klimešová.