Tradiční metody péče o lesy
Připravili jsme krátká videa, která představují tři tradiční metody péče o lesy, jež dnes zažívají renesanci v praktické ochraně lesních biotopů a otevřené krajiny. Patří mezi ně zakládání středních lesů, hrabání steliva a letnění stromů, známé také jako ořez na babku. Tyto postupy nejen pomáhají zachovat současný stav, ale také podporují rozmanitost biologicky cenných míst.
K výraznému úbytku biologické rozmanitosti v lesích totiž dochází nejen vlivem nevhodného hospodaření, jako je výsadba monokulturních porostů či nadměrné množství zvěře, a eutrofizace krajiny, ale také ústupem tradičních metod péče o lesy, které byly ještě na počátku minulého století zcela běžné. Právě díky těmto metodám udržoval člověk lesy světlé, heterogenní a chudé na živiny, čímž vytvářel prostředí příznivé pro existenci mnoha druhů organismů.
Videa vznikla v rámci projektu „Využití tradičních znalostí k zastavení ztráty biologické rozmanitosti v lesích,“ který byl podpořen Norskými fondy 2014-2021 a Technologickou agenturou ČR.
Videa na Youtube (s možností nastavení českých titulků):
- Opouštění: Co se stane s biologickou rozmanitostí, když člověk přestane hospodařit?
Abandonment: What happens to biodiversity when human land use ends?
https://www.youtube.com/watch?v=BWwiM9UGV1k - Pařezení: Jak stromy zmlazují z pařezů
Coppicing: How trees regenerate
https://www.youtube.com/watch?v=J1wv60J7-PQ - Hrabání opadu: Od zákazu k obnově
Litter raking: From prohibition to restoration
https://www.youtube.com/watch?v=3t5guE1cFYg&t=43s - Řez na hlavu: stopy historie v krajině
Pollarding: Historical signs in the landscape
https://www.youtube.com/watch?v=jmBc7l15-rE