Rostlinné celebrity

Březen je měsícem čtenářů, takže i vy, čtenáři tohoto blogu máte celý měsíc svátek a svátek mám i já, čtenář vědeckých článků. Nemusíte mě litovat, vědecké články jsou zajímavé, zvláště ty o rostlinách. Nejedná se o monotónní a nudné čtení, naopak, i vědecké články mají své žánry. Najdete mezi nimi detektivky, rodinné ságy nebo medailonky celebrit. Nyní se jistě ptáte: „Co proboha jsou ty celebrity?“

Celebrity jsou invazní rostliny! Vědci hlásí každý jejich výskyt, sledují je na každém kroku, zajímá je každý detail z jejich života. Články o invazních organismech jsou nejčtenějšími a nejcitovanějšími články v botanice vůbec a zavítá-li k nám nová rostlinná celebrita, dostane se jí pozornosti i ve hlavních zprávách všech televizních stanic. A to je prosím, v oboru, který nehledá lék na rakovinu, co říci.

Chcete-li se přesvědčit, co všechno jsou schopni botanici o těchto celebritách vyzvědět, doporučuji nový článek od kolegů z oddělení ekologie invazí o trnovníku akátu. Trnovník pochází z východní části USA a do Evropy byl přivezen už na začátku 17. století. Dnes se spontánně šíří a vyskytuje se od suchých, člověkem narušovaných stanovišť až po přirozené vlhké lesy podél řek. Společenstvo, ve kterém se trnovník uchytí, se změní k nepoznání. Symbiotické bakterie na jeho kořenech váží dusík, a tak trnovník obohacuje půdu i ve svém okolí. Dále jeho vliv na okolní rostliny závisí na klimatických podmínkách a způsobech hospodaření v dané oblasti. V krajině se tento druh šíří, podobně jako jiné invazní rostliny, hlavně proto, že je záměrně pěstován. Zbavit se ho je téměř nemožné, protože odnožuje z kořenů, takže po pokácení jednoho stromu vznikne celé houští klonálních potomků.

Určitě měli naši předkové více vážit, zda a kde trnovník pěstovat, ale… viděli jste ho kvést?


Kvetoucí akátový porost na Roudnicku (Kozlovice, květen 2016).

Vítková M., Sádlo J., Roleček J., Petřík P., Sitzia T., Müllerová J. & Pyšek P. 2020. Robinia pseudoacacia dominated vegetation types of Southern Europe: species composition, history, distribution and management. Science of the Total Environment 707: 1-19

Kontakt: RNDr. Michaela Vítková, Ph.D. (michaela.vitkova@ibot.cas.cz)

DOI: 10.1016/j.scitotenv.2019.134857

Pro blog Botanického ústavu napsala Jitka Klimešová.