Jak spolu žijí půdní sinice a rostliny chladných pouští Himálají?
Chladné pustiny v nejvyšších pohořích světa na první pohled příliš neoplývají životem. O to zajímavější jsou ale organismy, které tam žijí a dovedou se vyrovnat s extrémními podmínkami prostředí. V půdě chladných pouští se nacházejí bohatá společenstva fotosyntetických bakterií – sinic. Sinice svojí přítomností významně pomáhají vyšším rostlinám v osidlování nehostinných vysokohorských pouští, pomáhají klíčit jejich semínkům a zlepšují přežívání mladých rostlin. Navzdory významu sinic v prostředí chladných vysokohorských pustin ale o jejich soužití s cévnatými rostlinami zatím nevíme mnoho.
Klára Řeháková a Kateřina Čapková z Botanického ústavu AV ČR v Třeboni a Biologického centra AV ČR a jejich spolupracovníci zkoumali vliv cévnatých rostlin na společenstva půdních sinic ve vysokohorském prostředí Himálají. Na unikátním gradientu nadmořské výšky, který se rozprostíral od 5 200 až po 6 000 metrů nad mořem, sledovali přímé i nepřímé vlivy ovlivňující soužití vyšších rostlin a sinic v půdě.
Z výsledků výzkumu vyplývá, že cévnaté rostliny a sinice reagují na vzrůstající nadmořskou výšku odlišně. V případě cévnatých rostlin druhová bohatost, diverzita i pokryvnost rostlin klesají s rostoucí nadmořskou výškou. V případě sinic, které žijí v okolí cévnatých rostlin a v jejich rizosféře, se ale druhová bohatost, diverzita ani pokryvnost s nadmořskou výškou nemění. U sinic žijících ve volné půdě bez rostlinného pokryvu ovšem biomasa a druhová bohatost s nadmořskou výškou vzrůstají. Sinice jsou obecně více početné a druhově pestřejší ve volné půdě, kde nejsou v bezprostředním kontaktu s rostlinami. Soužití s rostlinami tedy není pro řadu druhů sinic vysokých hor výhodné, a tudíž jejich přítomnost nevyhledávají.
Nově popsaný rod sinic Macrochaete z půd vysokohorských pouští Himálaje. Autor Kateřina Čapková
DOI: 10.1016/j.soilbio.2017.05.020
Kontakt: RNDr. Klára Řeháková, PhD. (krehakova@email.cz)