Změna klimatu podporuje šíření nepůvodních rostlin z evropských zahrad
Mezi příchodem nepůvodní rostliny na nové území a jejím invazním šířením často bývá poměrně dlouhá pauza. To znamená, že mezi mnoha druhy nepůvodních rostlin, které se v dané oblasti vyskytují, je celá řada těch, které stále čekají na příležitost k šíření. Mnohdy se drží zpátky kvůli ne zcela optimálním klimatickým podmínkám. V Evropě roste značný počet takových druhů v zahradách a parcích, které tak hrají roli významného zdroje budoucích invazních druhů.
Jan Pergl a Petr Pyšek z Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích se stali součástí mezinárodního týmu badatelů, kteří zhodnotili rizika invazí rostlin ze zahrad a parků, a také vliv, který na tato rizika má změna klimatu. K výzkumu si vytipovali druhy, které se v Evropě pěstují jako zahradní rostliny a jako nepůvodní se šíří jinde ve světě, ale nikoliv v Evropě. Takových druhů zpracovali celkem 783 a určili u nich, jaké by bylo jejich rozšíření v Evropě za různých scénářů dalšího průběhu klimatické změny.
Z těchto druhů by 165 již dnes našlo příznivé podmínky ve více než 5 procentech Evropy. S rostoucí teplotou se pro většinu studovaných druhů budou podmínky v Evropě zlepšovat. Některé nepůvodní rostliny si kvůli změně klimatu mohou naopak pohoršit, například druhy mediteránní anebo boreální vegetace. Výsledky studie celkově ukazují, že s oteplováním klimatu se bude riziko šíření nepůvodních rostlin z evropských zahrad a parků zvyšovat. Stejně tak budou růst negativní dopady jejich šíření, ať už biologické nebo ekonomické. Zahradníci by proto měli dávat pozor, jestli se některé z pěstovaných rostlin nešíří mimo jejich kontrolu.
Jeden z mnoha pěstovaných typů komule Davidovy, jejíž invazní šíření podporuje změna klimatu. Kredit: Ptelea / Wikimedia Commons.
Kontakt: Ing. Jan Pergl, Ph.D. (pergl at ibot.cas.cz)